Коротко про зміни до ПКУ, що передбачені Законом № 466-IX (Законопроект № 1210)
Закон №466-ХІ підписаний Президентом України 22.05.2020 р. та набрав законної сили 23.05.2020 р.
Основною метою закону було удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві однак що ми маємо:
- Запроваджено концепцію оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній (будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України відповідно до ПКУ). • Створення Апеляційної ради з питань розгляду скарг платників податків на рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
- Удосконалення роботи системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, спрощено умови ліцензування для суб’єктів господарювання. Переглянуто терміни та порядок застосування штрафних санкцій за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах.
- Реформування пені, не як штрафної санкції, що при її одночасному застосуванні зі штрафом призводило до подвійної фінансової відповідальності за одне правопорушення, а як засіб дисконтування грошей в часі.
- Запроваджено нову звітність з Трансферного ціноутворення.
- Розширено визначення постійного представництва, та додано процедуру, за якою податківці можуть самостійно взяти на облік нерезидента, який веде діяльність, що має ознаки постійного представництва, але ухиляється від обов’язку зареєструвати його. • Збільшено розмір штрафу за неподання/подання з порушенням встановлених строків/ подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності, що тягне за собою штрафу у розмірі 2040 грн., а повторно 4080 грн.
- Реформовано відповідальність – до складу правопорушення додали вину. При цьому вина наявна лише у випадках, прямо передбачених ПКУ.
- Окрім платників податків до складу суб’єктів податкового правопорушення входять контролюючі органи та/або їх посадові особи, які несуть відповідальність у вигляді відшкодування шкоди особі, щодо якої було вчинено податкове правопорушення.
- Вводиться інститут відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів, їх посадових (службових) осіб.
- Виписано перелік обставин, та введено пом’якшуючі обставини, що звільняють /частково звільняють від фінансової відповідальності платників податків та визначено обставини, що пом’якшують відповідальність особи за вчинення правопорушень:
- вчинення діяння під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;
- вчинення діяння при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин; самостійне повідомлення платником податків про вчинене ним правопорушення.