UKR / RU / ENG
Оподаткування ПДВ операцій з постачання медичних виробів

Оподаткування ПДВ операцій з постачання медичних виробів

Щодо тимчасового звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та імпорту лікарських засобів та медичних виробів:

За для виконання необхідних заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) прийнято ЗУ про внесення змін до ПКУ №532-IX від 17.03.2020р. та 530-IX зі змінами від 18.04.2020р. якими встановлено звільнення від сплати ПДВ при ввезенні та/або постачанні лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, а саме:

1. Відповідно до п. 38-1 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, до 31 грудня 2022 р. звільняються від оподаткування ПДВ, якщо ввезення та/або постачання (передача) лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них здійснюється за кошти державного бюджету на виконання відповідних угод (договорів), укладених особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, у межах виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я:

  • операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів (для виконання програм за державні кошти);
  • операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів (для виконання програм за державні кошти);
  • операції з безоплатного постачання (передачі) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, лікарських засобів, медичних виробів;
  • операції з безоплатного постачання (передачі) лікарських засобів, медичних виробів;
  • операції з безоплатного постачання (передачі) у системі охорони здоров’я до кінцевого споживача (пацієнта), у тому числі з метою надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій, лікарських засобів, медичних.

З перелік товарів які звільняються від ПДВ за цим пунктом можна ознайомитись в Постанові КМУ від 20 березня 2020 р. № 225 за посиланням: Закон.

Однак, у разі нецільового використання лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них відповідно до цього пункту платник податку зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена при ввезенні на митну територію України (постачанні на митній території України) таких лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, а також сплатити пеню відповідно до закону.

2. Що стосується пільг на постачання лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання що не здійснюються в порядку публічної закупівлі та інших умов п. 38-1, то згідно з п. 71 підрозділу 2 р. XX ПКУ, тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном на всій території України, звільняються від ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання.

  • застосовується на всіх етапах постачання товарів, незалежно від дати їх виробництва та походження;
  • застосовується незалежно від кола суб’єктів, що здійснюють такі операції, їх статусу, як платників ПДВ, чи форми власності.

Платник ПДВ, який здійснює постачання товарів, що підпадають під дію звільнення, не втрачає «вхідний» ПДВ, оскільки положення п. 198.5 ст. 198 та ст. 199 ПКУ не застосовуються, та податкові зобов’язання не нараховуються. Відповідно, такий платник зберігає право на визнання податкового кредиту на суми ПДВ, сплачені при імпорті товарів з переліком, який визначений Кабінетом Міністрів України, при їх придбанні, або у складі товарів (робіт, послуг), які використані у виробництві зазначених товарів (для виробника).

* Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.

З переліком лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, що тимчасово звільнені від ПДВ за п. 71 підрозд. 2 р. ХХ ПКУ можна ознайомитися у Постанові КМУ від 20 березня 2020 р. № 224, за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/224-2020-п

Однак слід зауважити, що зазначена пільги застосовуються лише:

  • – до лікарських засобів, внесених до Державного реєстру лікарських засобів, медичних виробів, внесених до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення та/або введених в обіг відповідно до законодавства у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності, наприклад, до медичних виробів, активних медичних виробів у значенні та з вимогами встановленими Технічним регламентом щодо медичних виробів № 753, Технічним регламентом щодо медичних виробів для діагностики in vitro № 754, Технічним регламентом щодо активних медичних виробів, які імплантують № 755; засобів індивідуального захисту, у значенні та з вимогами, наведеними в Технічному регламенті засобів індивідуального захисту № 761 або Технічному регламенті щодо медичних виробів № 753.

Тобто пільги застосовуються до виготовлених або ввезених/введених в обіг на митній території України товарів підприємствами, які мають всі необхідні ліцензії/дозволи/результати експертиз/ сертифікати або інші документи дозвільного характеру, для їх подальшої реалізації. До власноруч пошитих масок чи незареєстрованих засобів пільги не застосовуються.

Інші публікації

Нові підстави для проведення документальних позапланових перевірок

03 Липня 2020

Рекомендації

Нові підстави для проведення документальних позапланових перевірок

Нові підстави для проведення документальних позапланових перевірок

автор

LBA

Юридична консультація про зміни до ПКУ внесені ЗУ № 466-ІХ (Законопроект № 1210)

12 Червня 2020

Консультація

Юридична консультація про зміни до ПКУ внесені ЗУ № 466-ІХ (Законопроект № 1210)

Юридична консультація про зміни до ПКУ внесені ЗУ № 466-ІХ (Законопроект № 1210)

автор

LBA