Попередження втручання рейдерів у зв’язку з відкриттям ринку землі.
Через скасування в Україні з 1 липня 2021 року заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення (Закон 552-IX від 31.03.2020р.), які перебувають у приватній власності, можливий ризик збільшення рейдерських атак, з метою заволодіння землею.
Як ми повідомляли раніше, найдієвішим способом протидії незаконному втручанню рейдерів в діяльність підприємств, а тепер і з метою захисту землі, є попередження такого втручання, шляхом проведення наступних дій:
- належне оформлення документів, що підтверджують право власності або інше речове право на земельну ділянку, а також про внесення таких відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
- перевірка інформації про власника, місцезнаходження, цільове призначення ділянки за допомогою кадастрового номеру у Публічній кадастровій карті. Якщо кадастровий номер ділянці не присвоєно, необхідно терміново звернутися до найближчого розробника документації із землеустрою для виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки.
- користування послугою сервісу Opendatabot, або будь-якого іншого сервісу, що дозволить миттєво отримувати повідомлення у разі наявності змін статусу будь-яких об’єктів нерухомого майна у Державному реєстрі.
- реєстрація у Державному аграрному реєстрі, що дозволяє взаємодіяти з даними Державного земельного кадастру, для отримання актуальної інформації про земельні ділянки: їх площі, цільове призначення, вартість, речове право (у разі наявності).
Якщо втручання рейдерів відбулось, куди звертатися для оскарження реєстраційних дій:
- до правоохоронних органів;
- до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації;
- Звернення до суду, Ви маєте право вирішувати питання рейдерського захоплення та поновлення своїх прав у судовому порядку. Зокрема оскаржити угоди, реєстраційні дії в суді, однак така процедура досить тривала.
- * Слід обрати один із двох видів оскарження: або звернення до суду, або до Комісії, так як наявність судового спору – є підставою для відмови у розгляді скарги Комісією Мін’юсту.
- Повідомити про захоплення антирейдерський штаб, з метою захисту сільськогосподарських підприємств від спроб рейдерських захоплень землі чи урожаю, майна сільськогосподарських товаровиробників.
- Звернутися до засобів масової інформації з метою інформування громадськості про рейдерське захоплення. Надання резонансу питанню про рейдерську атаку часто допомагає у боротьбі, в тому числі інформаційній, а також у подальшому поверненні втрачених активів.